ЗАЯВА

Академії наук вищої школи України

«Захистімо українську мову,

захистімо майбутнє України!»

 

10 серпня набув чинності закон України «Про засади державної мовної політики», ухвалення якого викликало гострі протести значної частини українського суспільства. Академія наук вищої школи України неодноразово й послідовно заперечувала проти прийняття такого закону, оскільки, згідно з висновками авторитетних науковців провідних ВНЗ та  Національної академії наук України, цей закон має відверто дискримінаційний характер щодо державної української мови, призведе до значного звуження сфери її застосування, неминуче посилить протистояння на мовному ґрунті. Досвід двох перших місяців застосування закону показав: намітилася реальна небезпека розколу суспільства за мовною ознакою, в низці регіонів відбувається активне витискання української мови з різних сфер життя, зокрема з освіти і науки. На жаль, цьому сприяє антиукраїнська позиція керівництва Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, яке неприховано домагається скорочення мережі україномовних шкіл, видає відверто занижену кількість україномовних підручників з розрахунку на те, аби змусити батьків зробити вибір на корись російськомовного навчання, не лише згортає українознавчі дослідження, але й фактично заохочує ВНЗ переходити на російську мову викладання, зокрема й під приводом врахування потреб закордонних студентів.

Гостро засуджуючи тих, хто поставив хвилинні політичні інтереси вище від стратегічних інтересів держави й суспільства, АН вищої школи України відзначає: доля української мови, зрадженої українською владою, залежить сьогодні виключно від українських громадян, зокрема й від української наукової та освітянської спільноти.

Ми закликаємо колег-науковців і викладачів не лише спілкуватися українською мовою вдома й на роботі, але й надалі використовувати її як інструмент здобуття й популяризації наукових знань, як мову викладання у вищій школі, мову написання дисертацій, посібників і підручників. Сьогодні, коли дехто з політиків прагне відвести нашій мові роль мови фольклору й пісень, особливо важливо продемонструвати, що вона була, є й буде знаряддям здобуття й поширення найсучасніших наукових знань. Обороняючи майбутнє української мови, ми обороняємо власну гідність, захищаємо цивілізоване європейське майбутнє України.

Ми також закликаємо наукову й освітянську спільноту дати на виборах 28 жовтня належну оцінку тим силам, на яких лежить політична відповідальність за ухвалення антиукраїнського й антидержавного закону.

 

Президія АН вищої школи України,

5 жовтня 2012 року